Inspiracje i innowacje

Pomysł na biznes: agencja nieruchomości

Ten wpis dedykuje fanom programu „Transakcje za milion dolarów” na Domo+.
Jeśli ktoś nie ogląda, to serial odcinkowych poczynań trzech autentycznych, ambitnych agentów nieruchomości, przedstawiający kulisy rynku luksusowych nieruchomości. Aż miło popatrzeć jak  handluje się wartymi dziesiątki milionów dolarów apartamentami. W tym artykule dowiesz się ile się zarabia na takich transakcjach.

Co zrobić by zostać agentem nieruchomości i otworzyć własne biuro pośredniczące w handlu nieruchomościami ?

Na skromny początek, potrzeby są niewielkie:

  • komputer z oprogramowaniem,
  • drukarka,
  • telefon,
  • internet.

Można spokojnie zacząć od działanie w internecie, a klientów umawiać na mieście. Dobrze mieć wtedy tablet lub laptopa. By można było z potencjalnym klientem obejrzeć nieruchomość, przejrzeć umowę.

Jak to działa i jak rozpocząć ? Oto przedstawiam sprytny i prosty pomysł na rozpoczęcie tego typu działalności:

Stworzyć listę miejsc w sieci gdzie pojawiają się oferty sprzedaży nieruchomości, trochę poszukać i .. dzwonić do osób sprzedających nieruchomość na własną rękę. Takiej osobie proponuje się sprzedaż nieruchomości za lepszą cenę. Umowę na pośrednictwo podpisujesz zwykle ze sprzedającym nieruchomość. Jeśli uda się podpisać umowę na wyłączność możemy mieć pewność, że prowizja nas nie ominie i możemy inwestować w promocję ogłoszenia.

Zarobek ze sprzedaży to ok. 2-3%. Obliczmy więc. Za transakcję o wartości 600 tyś. zł agent może dostać 12 – 18 tyś.  Opłatę, dodatkowo można też zainkasować od kupującego.

Kupujący natomiast zgłaszają się sami. Nie tak do końca sami, bo należy o to odpowiednio marketingowo zadbać. Programy telewizyjne takie jak ten, o którym wspomniałem na początku można potraktować jako przyjemna, widowiskowa inspiracja. Ale zejdźmy na ziemię.

Warto w swojej nowej działalności zainwestować w stworzenie strony internetowej, zadbać o odpowiedniej jakości cyfrowe materiały promocyjne (zdjęcia, film sprzedawanego domu czy mieszkania), inwestować w promocję ogłoszenia na portalach, wywiesić tablicę przed domem albo baner na balkonie. Zrobić wszystko to, co Ty jako profesjonalista od sprzedaży nieruchomości zrobi lepiej niż pierwotny sprzedawca. I sprzeda szybciej i drożej.